Информация относно произхода и заселване на ромите в гр.Бяла Слатина
В Общинския град Бяла Слатина югоизточната части на града е обособена с роми от групата на дасикане рома, чиято численост към момента е 2480г.
От проведени проучвания на терен от общностните модератори и разговори с най възрастните лица от квартала се споделя, че ромската общност в Бяла Слатина се заселват през 18840г в близост до централните части на града, но това продължава в периода до 1880г. През този период първите основатели на ромските фамилии преместват своето пребиваване в Югозападните части на града. Обособената част се нарича мохамедански квартал, като предимно обитателите живеели в къщи наричани землянки.
Първата водеща фамилия се зародила през 1920г., като основател на тази фамилия е Али Алиев - Анака , и неговите потомци Махмуд Куртов , Мустафа Куртов и Курто Махмудов.
Друга водеща фамилия са така наречените „Геговци” – по данни основател на фамилията е Байрам Гегов - 1925г.
Характерно за тези фамилия още през близкото минало, че са се възприемали за роми но турско говорещи и спазващи мюсюлмански традиции, особено е това , че ромския е бил рядко употребяван език. Важно за тези фамилии, че се зараждат в гр.Бяла Слатина.
Също друга стара фамилия и основополагаща е „Оловци” ,чиито произход от с.Бреница и Вранчанския регион. През 1925г. Основател на фамилията е запомнено името на „Дядо Олето” и съпругата му „Баба дур мечка”. От фамилията видни роми са Ахмед Мехмедов Ликиев – дядо Лики, участвал във втората световна война и строител на „Читалище Развитие”.Също така фамилията била от най заможните и проспериращи, което се запазва и до днес, а в днешни дни налице и общински съветници от ромски произход .
Съществува и друга фамилия чиито корени усядат в ромския квартал на Бяла Слатина , а това са „Дженинци” - които живеят в Луковит, но се настаняват в Турция, след което се заслват в Бяла Слатина. Основоположник на рода са Алия Дженин , Осман Дженин – занимавал със съобщаване на новини като известявал с барабан. Също и за тези фамилии основен говорим език бил турския и български, като основно се занимавали с търговия на животни и други.
Известно за фамилията е това, че Алия Джениин бил много уважаван и заможен на който и до днес едно от читалището в населените места на Община Луковите носело името и до днес. ( информацията за наименованието на Читалището не е проверена}
По видните представители на ромската общност запомнени и до днес в близкото бъдеще са:
Сали Хунов участвал и загинал в битка край р.Драва;
Исмо Алиев - бригадир в ТКЗС
Деци Коларов - Спортист и водач на младежко звено
Важен исторически факт е и това че през 1961г. Започва да функционира Начално Училище „Христо Смирненски” . Също важно събитие е и започване на масовите строителни дейности на ромския квартал, което се случва през 1960г.
Информация събрана от Карло Емилов на 64г. Али Куртов - 73 г. Обитаващи ромския квартал на гр. Бяла Слатина